HUMAN FORUM 2014

Pozvánka 2014

Prvý ročník podujatia Human Forum s podtitulom „Demokracia v ohrození?“ sa uskutočnil 9. decembra 2014. Cieľom fóra bolo hľadať odpovede na otázky príčin nárastu extrémizmu, jeho zdrojov a prejavov na Slovensku a v Európe a diskutovať o možnostiach, ako extrémizmu predchádzať a akými prostriedkami proti nemu bojovať.

Na otvorení fóra  bol aj veľvyslanec USA na Slovensku Theodore Sedgwick. Domáci i zahraniční hostia absolvovali dve panelové diskusie. Jedna sa zamerala na problém rastu extrémizmu v Európe i na Slovensku, druhá zasa na úlohu jednotlivých zložiek spoločnosti v boji proti extrémistickým tendenciám. O tom bola aj následná diskusia.

Večer bol na programe koncert „Pocta ľudskosti“ v krásnej priestrannej aule SZU. Pred asi 200 návštevníkmi vystúpil Richard Stanke s hercami Divadla z Pasáže, ktorí uvádzali jednotlivých hostí. Medzi nimi  bol detský spevácky zbor, charizmatická rómsku skupina Sendreiovci, bystrické Schody, speváčka Martina Javor,  skupinyGonsofus, Chalani z chatrče, speváčka a herečka Zuzana Kronerová. Zaujal aj projekt bratislavského židovského rabína Barucha Myersa „Chasidské piesne“ či piesne izraelského dua Lola Marsh, ale aj ďalší umelci.

Súčasťou podujatia bola aj premiéra filmu Zuzany Piussi „Priamy prenos“. Po filme koncertovala bratislavská skupina Živé kvety, ktorá sa do Bystrice vrátila po troch rokoch.

Program 2014